Klapky na očích a papoušek

Uvažovat v intencích bezpečnosti opravdu není pro každého. Bezpečnost je sice obecně vnímaný pojem a pocit bezpečnosti patří v podstatě do základních lidských potřeb, jakožto projev pudu sebezáchovy, avšak zároveň ti stejní jedinci – pokud nejde opravdu do tuhého – mají tendenci veškerá nebezpečí bagatelizovat, preventivní opatření podceňovat a celkově nic neřešit.

Ruku na srdce, když dojde na věc, investice do bezpečnostních technologií jsou jedny z posledních na řadě, jejich údržba se zanedbává a zavádění bezpečnostních postupů a opatření je vnímáno jako otravování a tyto jsou pak často ignorovány nebo obcházeny.

Už jenom to, jak lidé ztratili jisté návyky a přirozenou ostražitost. Každý je zahleděn do svého světa, případně se pohybuje v tom virtuálním a svého okolí si nikdo nevšímá – můžete kolem nich střílet málem kanonem a oni si toho nevšimnou.

Příklad: na naší ulici bydlí ve venkovní voliéře papoušek. V letních měsících řve od rána do večera takovým způsobem, že to je slyšet i na druhé straně domu a za zavřenými okny. Také to bylo jedno z prvních slov, které se naučil můj dnes dvouletý syn a každé jeho zařvání mně poctivě hlásí (ten má ještě instinkty v pořádku).

Nedávno jsem stál na ulici a rozprávěl se sousedkou, když zase spustil řev. Říkám: „Ten zase dneska řve, co?“ a ona: „Kdo?“.

„No ten papoušek přece, ty ho neslyšíš?“.

„Jaký papoušek?“

„Šmarja, ten papoušek, co tu takhle řve už 8 let, ty sis toho nikdy nevšimla?“

„Ne…“

Takže tak. Když se vrátím k první větě, uvažovat v intencích bezpečnosti není pro každého. Aby opatření byla funkční, musí se reálná rizika vnímat, opatření se musí přijímat preventivně, celkově musí vše zapadnout do jednotné koncepce a především – pravidla a povinnosti se musí dodržovat vždy a bezvýhradně.

Na druhou stranu, i zde platí „všeho s mírou“ a především „selským rozumem“. Dodržovat doma opatření jako při vstupu do jaderné elektrárny asi moc pohodlné a úsporné nebude.

A jak jste na tom vy? Chodíte po světě s klapkami na očích (nedej bože sluchátky od smartphonu v uších), nebo své okolí vnímáte?

Komentáře
  1. Petr Mrázek napsal:

    Rozpoutáme diskuzi ? Je i není pravda. Bezpečnost je bezpečnost a prevence je prevence, je to jako příčina a důsledek. Bohužel v našem případě se řeší pouze to druhé a zpravidla, až když je pozdě. Souhlasím s tím, že prevence je otrava a člověk tzv. preventista teď není důležité čeho, je použiji výraz „PRUDIČ“ který všude strká nos, pořád se mu něco nelíbí, nemít svoje papíry netrefil by ani z bytu apod. Ale pak je druhá stránka věci, někdo si někde zlomí nohu a ejhle, jak je to možné, kdo tu má tyto věci na starosti, no to je tedy nehoráznost….je zbytečné psát o mimořádných událostech, haváriích, dopravních nehodách a požárech, okamžitě se všichni vrátí na začátek a hledají příčinu neboť důsledek už mají……a teprve potom začne kolotoč dokazování, pátrání po důvodu proč nezaplatit škodu (v tom lepším případě), kdo je odpovědný, proč někdo, něco, nezpracoval a kdo za to může……. A je to jako s papouškem….domovní řád, hlučnost, obtěžování sousedů atd… A závěr šetřit se nevyplácí na ničem, zpravidla ušetřená 1 koruna stojí v důsledku x krát více a jak je všeobecně známo zdraví a život si za peníze nekoupíš….

Komentáře nejsou povoleny.